Kuzey Kore'den füze açıklaması: Denemeler başarılı! - Myhaber
GÜNDEM

Kuzey Kore’den füze açıklaması: Denemeler başarılı!

Kuzey Kore’nin yaklaşık 1 yıllık aranın ardından dün gerçekleştirdiği balistik füze denemeleri dünya çapında tepkiye neden olurken, Pyongyang’dan konuya dair açıklama geldi. Buna göre son girişimin “yeni silah testi olduğu” ifade edildi.

Ülkenin resmi haber ajansı olan Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) tarafından servis edilen haberde, “yeni tip taktik güdümlü füzelerin” denendiği belirtilirken, ülkenin lideri Kim Jong Un’un silah testinin denetlemesinde bulunmadığı ileri sürüldü.

Düşük irtifada düzensiz yörüngeleri izleyebilen iki yeni taktik güdümlü füzenin, ülkenin doğu kıyısının 600 kilometre açıklarındaki sularda belirlenen hedefi başarılı bir şekilde vurduğu aktarıldı.

Açıklamada, “Bu silah sisteminin geliştirilmesi, ülkenin askeri gücünü arttırmada ve Kore Yarımadası’ndaki her türlü askeri tehdidi caydırmada büyük önem taşıyor” ifadeleri kullanıldı.

YENİ FÜZE DENEMESİ

Japonya ve Güney Kore dün Kuzey Kore’nin doğu kıyılarından 2 füze ateşlendiğini açıklamış, füzelerin ilkinin yerel saat ile sabah 07.00’den kısa bir süre sonra, ikincisinin ise yaklaşık 20 dakika sonra fırlatıldığı ifade edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu