Ahmet Ağaoğlu ilk kez adaylık sorusunu cevapladı! "Uğucan, Sörloth, şampiyonluk, Sol bek, Novak" - Myhaber
TRABZONSPOR

Ahmet Ağaoğlu ilk kez adaylık sorusunu cevapladı! “Uğucan, Sörloth, şampiyonluk, Sol bek, Novak”

Bordo – Mavililerin 2021 – 22 sezonu kadro yapılanması, transferler ve gidecek oyuncularla ilgili çarpıcı açıklamalara imza atan Başkan Ağaoğlu, akılda ki sorulara net yanıtlar verdi. Uğurcan Çakır’ın muhtemel satışı, yine muhtemel Sörloth transferi, farklı oyunculara teklif olup olmadığı ve şampiyonluk beklentisi ile ilgili konuşan Başkan Ağaoğlu, “Aralık ayında yapılacak kongre de aday olacak mı?” sorusuna da yanıt verdi. “Novak’ın Trabzonspor’a haber yolladığı” iddiaların da yanıt veren Başkan Ağaoğlu, kulübün yapılan transferler sonrasında ekonomik olarak durumun da net şekilde ifade etti. Sol bek transferi, Trabzonspor teknik direktörü Abdullah Avcı’nın kadro yapılanması ile ilgili soruları da yanıtlayan Başkan Ağaoğlu, yerli oyuncu transferi, Kulüpler Birliği Başkanlığı ile ilgili konulara da cevap verdi. 

İŞTE BAŞKAN AĞAOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI: 

* “Uğurcan’a gelen resmi teklifler var mı?” 
Genel anlamda baktığımızda bütün büyük liglerde yüzde 50 – 60 – 70 oranında futbol gelirlerinde azalma var. Dünya Genel Ekonomisinin daraldığı bir yerde, insanların satın alma gücünün yarı yarıya ki daha fazla düştüğü yerde, işsizliğin arttığı dünya ekonomisini göz önüne alacak olursak bundan futbol endüstrisinin ciddi şekilde etkilenmesi kaçınılmaz. 

Avrupa’nın çok büyük kulüpleri ki isimlerini zikretmek istemiyorum. Ciddi ekonomik sıkıntı yaşıyorlar.  Bu sıkıntı yaşayan kulüpler içinde, büyük liglerde şampiyonluk olan kulüplerde var. Doğal olarak o piyasada daralma var. 

Farklı görüşler var: Birisi der ki “oyuncu satılmasın” bir diğeri der ki, “oyuncu alınmasın” Genel Kurulda herkes açık net şekilde görüşünü beyan etti. Bunların hepsi Trabzonspor Genel Kurul Delegelerinin çok değerli görüşleri.

 Diğer taraftan baktığımızda bir de kulübün gerçekleri, menfaatleri var. 

Olay şu: Değerini bulan her oyuncu ki takımı boşaltacağız anlamına gelmez. 
Oyuncunun da oluru olması koşuluyla, kaldı ki bu tek taraflı bir iş değil. Herkes işe o açıdan bakıyor ama… Gönderiyorsunuz oyuncuyu, oyuncu gitmek istiyor mu istemiyor mu? oyuncu o kulübe gitmek istiyor mu? Geçmişte bir oyuncumuzla bu durumu yaşadık. Birden fazla talibi vardı. Oyuncu kendi düşünce yapısıyla örtüşen veya kendi beklentileri doğrultusunda olan kulübe gitmeyi tercih etti. Diğer 2 kulübün teklifini oyuncu görüşmeyince bizde görüşmedik. Bu tek taraflı bir şey değil. 

“UĞURCAN’A TEKLİFLER VAR!”
Dolayısıyla Uğurcan ile alakalı olarak; Evet teklifler var. Avrupa Şampiyonasından sonra gelen teklif de var. Bunlar şu an itibariyle tatmin edici düzeyde değil. 

“FARKLI OYUNCULARIMIZA DA TEKLİFLER VAR” 

Farklı oyuncularımız için de gelen resmi teklifler var. Geçen hafta sonuna doğru ve bu hafta itibariyle. Bunların hepsini değerlendiriyoruz. 
Bunların hepsini değerlendiriyoruz. Bunların hepsini, finansal olarak, yönetim olarak değerlendirmemiz ifade etmiyor tabi. Aynı zamanda teknik heyetin görüşü son derece önemli. Kadro yapılanması, önümüzdeki sezonun kadrosunu ve oyun sistemini oluşturacak olan takımın hocası. Eğer gidecek oyuncu varsa, boşalacak yeri nasıl doldurulacağı hocanın tasarrufu. Onunda onayı olması lazım. 

* “Abdullah Avcı ile kadro yapılanması konusunda görüşmeleriniz devam ediyor mu?

” Hocanın çalışması devam ediyor. Dün de görüştük, ondan önceki gün de görüştük. Bir önceki hafta 3 – 4 kez telefonda konuştuk. Şöyle bir ifade kullandım: Bizim kampın ilk dönemi, yani Trabzon’da ki çalışmalar ve akabinde İstanbul’da Riva’da 5 – 14 Temmuz arasındaki çalışma, hazırlık Kampının ilk periyodu. 
Bu kampa özellikle milli takımda olan oyuncular katılmıyor.  İlk kampa katılmayan oyuncularımız 18 Temmuz’da başlayacak olan çalışmalara katılacaklar. 
Tahmin ediyorum ki, hocanın görüşü ilk hazırlık kampanın sonuna doğru netleşmiş olacak. 
İlk ve ikinci hazırlık kampının arasındaki  4 – 5 günlük sürede, 2. kamp döneminde takımda nihai olarak görmek istediği oyuncuları, mevkisel ve isim olarak bizimle paylaşacak. Bizde onların gerçekleşmesi doğrultusunda gerekli adımları atacağız. 
Bu arada tahmin ediyorum ki bu hafta sonuna doğru hocamızın, Trabzon’da basın toplantısı olacak. 

* “Şampiyonluk söylemi baskı oluşturuyor mu?” 
Mücadelenin adı Şampiyonluk Mücadelesi. Çünkü mücadele etmeden hiç bir şeyi kazanamazsınız. Kapıyı bile açmak için o kapıya kadar yürüyüp, kolu çevirmeniz lazım. Siz otururken o kapı kendi kendine açılmaz. Dediğimiz gibi, “Mücadelenin adı; Şampiyonluk Mücadelesi”  Sizinle birlikte aynı mücadeleyi verecek takımlar yok mu, var! 
Süper Lig başladığında 4 – 5 takım Şampiyonluk Mücadelesi içinde olacak. Önemli ölçüde o mücadelenin içinde olacak takımlardan biri de Trabzonspor takımı.

“SON 3 SENEDİR 20 MİLYON EURO NET OYUNCU MALİYETİ” 
İdari anlamda, finansal anlamda bizim 3 – 4 yıllık süreye ihtiyacımız vardı. O süreçte finansal, idari yapılanmayı toparlayamadan sürdürülebilir bir başarı elde etmeniz mümkün değil. Diyelim, şampiyonluğa oynayan bir kadro kurdunuz, biraz da muslukları açtınız. Şampiyon olamadığımız takdirde oluşacak,  o maliyeti, borçlanma veya adı her neyse o maliyeti bir sonraki sezon karşılayabilmeniz lazım. Bunun geçmişte örneklerini yaşadık, bedelini de ağır ödedik. Genel Kurulda ifade etmeye çalıştığım şey oydu: Bütün tablolarıyla izah ettim. Son 3 senedir, aynı maliyet üzerine gidiyoruz. 20 Milyon Euro, net oyuncu maliyeti. Şu anda da o. Bunu biraz daha 2 takviye gerekiyorsa, onla birlikte belirli ölçüde artacak. Allah korusun mücadelenin sonu beklediğiniz şekilde neticelenmese de takip eden sene, kulübün herhangi bir mali sıkıntıyla karşı karşıya kalması söz konusu değil. Ayrıca; Lisans talimatı uyarınca bu limitlerin üzerine çıkmanız mümkün değil. Her taraftan bağlı aslında. Sistem aslında son 2 senedir sizi bağlamaya başladı. Bizim tüzükte aynı şey var. 84. maddeye göre fazla harcama yapamazsınız. TFF’nin size tahsis ettiği limit var. Borç gelir hesaplamalarınıza göre yapılan hesaplamalardan borçlanamazsın. O hesaplamalardan fazla oyuncu aldığın takdirde zaten tescil ettiremezsin. Orada önün kesiliyor. Oyuncuyu almışsın, borçlan borçlanabildiğin kadar. Oyuncu oynatabilir misiniz, yok lisans çıkmayacak. Böyle bir şey söz konusu olamaz. O limit imkanları dahilinde yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu