Tek taraflı paket demokratik olmadı

05.09.2013
Bu haber 252 kez okundu
Tek taraflı paket demokratik olmadı

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, hükümet tarafından açıklanması beklenen demokratikleşme paketine ilişkin “AKP, bu paketi hazırlarken tartışma süreçlerini kamuoyuna açması lazımdı, BDP ile paylaşması lazımdı” diye konuştu.

TEK TARAFLI OLMAZ Gündemdeki gelişmeleri ANF’ye değerlendiren Gültan Kışanak, “Süreç ikinci aşamada. İkinci aşamada, asıl sorumluluk hükümete, parlamentoya düşüyor, demokratikleşme konusunda adımların atılması gereken bir aşama. Ne yazık ki aylardır bu konuda hükümet, zaman tüketen ayak direten bir yaklaşım içerisindedir.

Bu da çözüm sürecini zora sokan bir durum” dedi. Hükümet tarafından açıklanması beklenen demokratikleşme paketine ilişkin konuşan Kışanak, şunları söyledi: “Tam iki aydır, paket, ‘Bugün açıklanacak’,

‘Yarın açıklanacak’ diyorlar. İki aydır, kamuoyunu oyalıyorlar. Bunun kendisi başlı başına bir eleştiri konusudur. Bu hafta açıklanacağı yönündeki bilgi de hükümet adına resmî, kesin bir açıklama değildir. Bir beklentiye dönüştü. Bu yaklaşımın kendisi başlı başına bir problemdir. İkincisi, bu paketi, tek taraflı hazırlama yaklaşımının kendisi de büyük bir problemdir.” Demokratikleşme paketinin Türkiye kamuoyunun beklentilerine yanıt vermesi gerektiğini söyleyen Kışanak, şöyle devam etti: “Ortada çözülmesi gereken sorunlar var. Demokratikleşme beklentisi var.

Bunun karşılandığı bir paket olması lazım. Bu nedenle de bu paketi, AKP kendi kafasına göre, ‘Kendi kendime yaparım, bundan sonra da çıkar kamuoyuna açıklarım, herkes de buna razı olsun’ diyerek hazırlayamaz. Bu paketi hazırlarken tartışma süreçlerini kamuoyuna açması lazımdı, BDP ile paylaşması lazımdı.” İÇERİĞİNİ BİLMİYORUZ BDP’nin iki ay önce 25 maddelik bir demokratikleşme paketi hazırlayıp hükümete sunduklarını hatırlatan Kışanak, “Bu konuda bize geri dönüş olmadı. Sunduğumuz önerileri kabul ediyorlar mı, etmiyorlar mı? Bunu da bilmiyoruz. Bu doğru bir yöntem değil. Türkiye kamuoyunu, BDP’yi sürecin içine katmayan bir yaklaşımı var” dedi.

Şehir Rehberi

al paylaş
Servis Rehberi
oto aksesuar regülatör